– Regulamin używania stroju organizacyjnego w ZPRP

Regulamin używania stroju organizacyjnego
w Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej

§1.

1.Regulamin obowiązuje na podstawie §7 pkt 2 Statutu.
2.Strój organizacyjny jest symbolem Związku i znakiem przynależności organizacyjnej. Składa się z munduru wyjściowego oraz czapki maciejówki (stylizowany mundur strzelecki), §7 pkt.1c Statutu.

§2.

1.Związkowy strój organizacyjny jest również symbolem historycznym. Noszenie go ma na celu propagację współczesnym pokoleniom Polaków – czynu i postaci pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego oraz Jego    żołnierzy i jest oznaką przynależności organizacyjnej.
2.Krój i kolor munduru, uznany jako historyczny, z okresu lat 1914-1920  jest wzorowany na mundurze Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów m.in. z obrazów Wojciecha Kossaka.



§3.

  1. Mundur to jednorzędowa kurtka oraz spodnie uszyte z szaroniebieskiej gabardyny ( dopuszcza się bryczesy). Kurtka zapinana na pięć guzików, kołnierz stojąco – wykładany z naszytymi granatowymi, aksamitnymi patkami z karmazynową wypustką i wyhaftowanym wężykiem legionowym. Naramienniki z wyhaftowanym lub naszytym, stopniem organizacyjnym (patrz tutaj). Na piersiach znajdują się dwie kieszenie z kontrafałdami i klapkami zapinanymi na guziki. Poniżej stanu naszyte dwie kieszenie bez kontrafałd z klapkami zapinanymi na guziki.
    Spodnie z podwójnym lampasem przysługują generałom, z pojedynczym lampasem powyżej stopnia majora.
    Pas główny, skórzany, koloru brązowego z klamrą w kolorze złotym.
  2. Czapka „maciejówka” w kolorze munduru z orłem w koronie wzorowanym na orle Wojska Polskiego wykonanym z metalu oksydowanego na stare srebro, wspartym na tarczy amazonek, na której znajduje się trójkątna tarczka z wytłoczoną literą „S” (Strzelec) lub L (Legiony), bez oznak stopni organizacyjnych.
  3. W okresie jesienno – zimowym do munduru zakłada się płaszcz uszyty z szaroniebieskiego sukna, z naramiennikami i wyhaftowanym stopniem organizacyjnym.
  4. Kobiety, członkinie Związku, dodatkowo mogą do kurtki mundurowej nosić spódnice uszyte z szaroniebieskiej gabardyny, długości minimum do kolan.
  5. Do stroju organizacyjnego nosi się: obuwie (czarne półbuty lub „oficerki do bryczesów”), rękawice oraz skarpety koloru czarnego (skład pocztu sztandarowego – rękawice koloru białego).
  6. Dla oficerów: sznury galowe, pas główny z koalicyjką i rapciami, szabla wz. 21.
  7. Sznury galowe w kolorze srebrzystym przysługują wyłącznie stopniom oficerskim, przy czym o dwu warkoczach Prezesowi i Wiceprezesom Zarządu Krajowego a pozostałym pojedyncze. Sznur galowy musi być przypięty do guzika pod naramiennikiem munduru, przy wszyciu rękawa po prawej stronie i do trzeciego (od góry) guzika zapięcia munduru.
  8. Order Związku Piłsudczyków nosi się na szyi na wstędze. Wstęgę  podkłada pod kołnierz munduru. Order umieszcza się w odległości około 3 cm od linii zapięcia górnego guzika. Zabronione jest noszenie na szyi więcej niż jednego orderu.
  9. Krzyż Honorowy Związku Piłsudczyków i inne odznaczenia (medale) w ilości do trzech, powinny być przypięte 5,5 cm ponad górną krawędzią klapy lewej kieszeni munduru w następującej kolejności: odznaczenia nadane przez Prezydenta RP, odznaczenia Związku, odznaczenia i medale resortowe lub inne.



§4.

1. Strój organizacyjny członkowie Związku noszą podczas wydarzeń patriotyczno – religijnych z udziałem oficjalnym Związku, a także podczas; spotkań, konferencji, narad roboczych, również wtedy,  kiedy reprezentują oficjalnie Związek przed instytucjami rządowymi, samorządowymi czy też innymi organizacjami.

Par 5.

1. Noszenie stroju organizacyjnego jest indywidualną dobrowolną decyzją każdego członka i nie jest jego obowiązkiem. Strój organizacyjny nie jest finansowany przez organizację. Członkowie Związku, którzy nie posiadają munduru organizacyjnego, dla podkreślenia przynależności organizacyjnej noszą czapki typu „maciejówka”. W takiej sytuacji przypina się równocześnie odznakę Związku do ubioru cywilnego.

§6

1. Obowiązuje zakaz łączenia munduru z ubiorem cywilnym.



§7.

1. Stopnie organizacyjne ( funkcyjnenosi się tylko i wyłącznie do munduru organizacyjnego. Zabrania się, pod karą wykluczenia ze Związku, noszenia stopni organizacyjnych (funkcyjnych) przyznanych przez ZPRP do mundurów: Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, służb mundurowych i mundurów innych organizacji.

§8

1. Poszanowanie stroju organizacyjnego i dbałość o jego estetykę, oraz woraz wygląd stanowią jeden z podstawowych obowiązków członków Związku.


§9.


1. Prezesi Okręgów i Oddziałów sprawują nadzór nad przestrzeganiem Regulaminu przez członków Związku.

Prezes
Zarządu Krajowego ZPRP

gen.zw. Stanisław Władysław Śliwa